MPN LDS-DAVE15G4X
Shipping Option Free Shipping to the Continental U.S.
  • Powered 2.1 PA with 15" subwoofer and two 8" satellites
  • Total power: 2060 W
  • Integrated 6-channel mixer with EQ and reverb
  • Selectable input for microphone, Hi-Z or Line
  • Digital SPDIF TOSLINK stereo input
  • Wireless streaming via Bluetooth
  • Homogeneous dispersion thanks to newly developed waveguides
  • DynX® DSP for distortion-free sound reproduction
  • Selectable presets depending on the setup (stereo / cluster mode)
  • Durable polyurea coating for subwoofer and satellites
Ld Systems DAVE 15 G4X Compact 2.1 Powered PA System
Details
With the DAVE 15 G4X, your search is over. This powered compact PA - which is made up of a 15" subwoofer and two 8" satellites (total power: 2060 W peak) - doesn't just deliver a new, modern design with numerous handling optimisations. It also offers an integrated 6-channel mixer with all the important input options you could ever need. This allows you to create a wide variety of setups and combinations of instruments, vocals and audio sources - both wired and wireless - thanks to integrated Bluetooth for easy streaming via a smartphone or tablet.
More Information
Product Name Ld Systems DAVE 15 G4X Compact 2.1 Powered PA System
Brand Ld Systems
Condition New
MPN LDS-DAVE15G4X
Features
  • Total power: 2060 W